Jak przygotować prezentację multimedialną?

 

Jak przygotować prezentację multimedialną z historii i wiedzy o społeczeństwie – instrukcja obsługi J

 

1. Upewnij się, że rozumiesz temat

 

2. Ułóż tytuł prezentacji w formie pytania
Na przykład: “Czym był renesans?” i “Kim byli ludzie renesansu?”

 

3. Uporządkuj prezentację
Napisz plan w formie punktów i podpunktów. Na przykład, odpowiedź na pytanie “Czym był renesans?” może składać się z trzech głównych części: “Filozofia”, “Literatura” i “Sztuka”. Mówiąc o literaturze czy sztuce nie musisz wymieniać wszystkich dzieł (to nawet niemożliwe), ale te najbardziej charakterystyczne.

 

4. Jeden podpunkt = jeden slajd = jeden obraz rozciągnięty na cały ekran

Na przykład:
Jeśli mówisz o bitwie pod Grunwaldem, pokaż obraz Jana Matejki lub plan bitwy.
Jeśli mówisz o stylu romańskim i gotyckim, pokaż zdjęcia budowli i charakterystyczne elementy.
Jeśli prezentujesz postać Jadwigi Andegaweńskiej, pokaż jej portret albo zdjęcie przedmiotu związanego z tą postacią.

 

UWAGA! Znajdź legalne zdjęcia dobrej jakości (np. Wikimedia Commons). Nie ściągaj miniaturek z Google, bo będą rozmyte.

 

Sprawdź, jak wygląda zdjęcie rozciągnięte na cały ekran. Jeśli jest niewyraźne, widać piksele itp. – znajdź inną ilustrację (lub tę samą w dobrej rozdzielczości), bo ta jest niewłaściwa.

 

5. Jak najmniej tekstu na slajdach! (a najlepiej wcale).
Nie czytaj tekstu ze slajdów, ani nie każ tego robić słuchaczom. To błąd! Slajdy mają ILUSTROWAĆ to, o czym mówisz, a nie służyć jako książka do czytania.

 

W jakich przypadkach na slajdzie mogą być napisy?
– tytuł prezentacji oraz imię i nazwisko autora na slajdzie tytułowym
– nowe słowa, nazwy, nazwiska i daty
– krótkie cytaty związane z omawianym tematem, zwłaszcza gdy słuchacze mają je zapamiętać (np. “Zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną” w prezentacji o Kazimierzu Wielkim)
– pojedyncze odesłania do dalszych informacji (np. adres strony internetowej www.lekcjehistorii.pl lub tytuł książki, którą polecasz); jeśli jest ich więcej to lepiej rozdać kartkę z tytułami, bo ze slajdu i tak nikt ich nie zapamięta.

 

6. Zacznij od ciekawostki
Zanim rozwiniesz temat, zainteresuj słuchaczy. Znajdź dokończenie zdania “Mało kto wie, że…” związane z tematem Twojej prezentacji.

 

7. Zakończ podsumowaniem
Nie powtarzaj całej prezentacji, ale streść ją 3-4 zdaniami. Wyobraź sobie, że układasz notatkę z prezentacji do zapisania w zeszycie. Co w Twojej prezentacji było najważniejsze? Co słuchacze powinni koniecznie zapamiętać?

 

Nigdy – nigdy! – nie pisz na ostatnim slajdzie “Dziękuję za uwagę” albo czegoś w tym rodzaju! To kolejny częsty błąd. “Dziękuję” możesz powiedzieć, bo to jest grzeczne, ale przecież innych zwrotów grzecznościowych nie pokazujesz na tabliczce, tylko mówisz, prawda? Jeśli nie masz lepszego pomysłu, na końcu prezentacji po prostu powtórz slajd tytułowy.

 

8. Przećwicz prezentację na głos
W myślach “mówisz” szybciej, niż na głos, więc sprawdź w domu, ile naprawdę będzie trwać Twoja prezentacja. Czy mieści się to w czasie wyznaczonym przez nauczyciela?

 

!!! Zwróć też uwagę na nowe słowa, obce zwroty i nazwiska. Upewnij się, że czytasz je prawidłowo i że potrafisz to zrobić również na głos. Zawsze wyjaśniaj słowa, których nie znasz (choćby z pomocą słownika) – nie posługujemy się słowami, których znaczenia nie znamy! Jeśli nie wiesz jak przeczytać dane słowo wykorzystaj tłumacz Google.

 

9. Zabierz prezentację ze sobą
Przynieś na lekcję pendrive z nagraną całą prezentacją (łącznie z filmami, jeśli chcesz je pokazać).

 

10. Opowiadaj, nie czytaj
Weź notatki, ale mów z głowy. Po to były ćwiczenia w punkcie 8! Nawet, jeśli gdzieś się zająkniesz, to i tak wyjdzie to o wiele lepiej, niż czytanie. Po prostu opowiedz, czego ciekawego dowiedziałeś się przygotowując prezentację.

 

11. Pamiętaj aby prezentacja zawierała notatkę dla klasy – wybierz TYLKO NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE.

 

12. Jeżeli chcesz otrzymać wyższą ocenę zaangażuj klasę w swoją prezentację – możesz wykorzystać aplikacje internetowe, np. quizy na kahoot lub wordwall; możesz rozdać samodzielnie przygotowaną krzyżówkę, zorganizować scenkę itp. – każdy oryginalny pomysł będzie doceniony J

 

Powodzenia! J

 


Komentarze

Popularne posty